Spis:
Menu: Strona główna | Mapa serwisu | English version

 


Witamy na stronie poświęconej ochronie powietrza


Kwiaty
Kącik zieleni > Kwiaty
-Begonia: inaczej ukośnica jest uprawiana w doniczkach dla kwiatów. Występuje w wielu gatunkach. Jednym z nich jest begonia królewska, która wymaga miejsca półcienistego i ciepła. Podlewamy obficie, nie zraszamy. Nawozimy od wiosny do jesieni. Przy rozmnazaniu stosujemy sadzonki liściowe
-Bluszcz: Jego skórzaste i dekoracyjne liście w wielu rodzajach doceniali juz starożytmi wykorzystując go jako motyw ozdobny. Jest pnączem, które nie potrzebuje wiele światła. Podłoże powinno być kwaśne. W końcu lata tniemy zdrewniałe sadzonki.
-Fiołek alpejski: Jest to roślina bulwiasta o liściach w kształcie serca ze srebrzystymi plamami. Kwiaty białe, różowe lub czerwone wyrastają wprost z bulwy. Podłoże lekko kwaśne. Nawożenie przerywamy z chwilą pojawienia się kwiatów. Podlewamy na podstawkę, unikamy zmoczenia rośliny. Przekwitające kwiaty i żółknące liście wyrywamy. W celu kwitnienia w następnym roku zasuszamy bulwę, którą przechowujemy w chłodnym miejscu najlepiej w torfie. W lipcu wkładamy do doniczki tak, by 1/3 bulwy wystawała ponad podłoże.

-Dracena: To drzewa lub krzewy pokrewne kordylinie. Osiąga dość znaczny rozmiar ok.1m. Miejsce widne, lubi zraszanie. Rozmnażanie przez odcięcie wierzchołka, kawałków pnia.
-Niecierpek: Jego zaleta jest długotrwałość i obfitość kwitnienia. Wymagają dużo wody. Są wrażliwe na chłód i majś duże wymagania pokarmowe. Jednak są łatwe w uprawie.
-Gwiazda betlejemska: Lubi obfite podlewanie. Zakwita w okresie świąt Bożegonarodzenia. Kwiatostan składa się z drobnych kwiatów a dekoracyjne przykwiatki to czerwone lub różowe liście, które tworzą gwiazdę na szczycie pędu. Po przekwitnięciu zrzuca liście. Przenosimy ją wtedy do chłodnego miejsca zmniejszając podlewanie aż do zasuszenia. W marcu przycinamy pędy i wynosimy na widne miejsce. W chwili pojawienia się pąków przesadzamy.
-Stokrotka pospolita: Kwiaty w koszyczkach, po 1 na łodydze bezlistnej, zewnętrzne języczkowate, białe lub czerwonawe, wewnętrzne rurkowate, żółte. Liści odziomkowe w różyczce, łopatkowe, zwykle ząbkowane. Kwitnie marzec-listopad. Wysokość 4-20 cm.
-Fiołek trójbarwny: Liście dłuższe niż szerokie. Kwiaty osadzone pojedynczo na długich szypułkach, żółtobiaławe, jasnofioletowe lub trójbarwne.. Łodyga zwykle rozgałęziona, wzniesiona. Liście dolne owalne, karbowane. Kwitnie kwiecień-październik. Wysokość 10-40 cm.
-Mniszek polny: Kwiaty w koszyczkach zebranych w wiechę, wszystkie języczkowate. Owoc z puchem. Łodyga rozgałęziona dopiero w kwiatostanie. Liście o kolczastych ząbkach. Kłącze czołgające się. Liście pierzastodzielne, górne nie podzielone. Roślina zawiera sok mleczny. Kwitnie czerwiec-październik. Wysokość 60-150 cm


PRV system modified by Lucas & Marcin Company